| Internal Part Number | EIS-IPSU-GP150-6 | |
| 3D Model | IPSU.stp | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | IPSU | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 150 PSI (1034.21 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 9 V ~ 32 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) BSP | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C | |