AVX Corporation TACR475M020RTA
TACR475M020RTA picture photo
Mfg. Part Number
TACR475M020RTA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 0805
Datasheet Download
TACR475M020RTA.pdf
Availability of TACR475M020RTA
QUANTITY
TACR475M020RTA Order Process
Ship out your order
Specifications of TACR475M020RTA
Internal Part NumberEIS-TACR475M020RTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TACR475M020RTA
Related LinksTACR475, TACR475M020RTA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TACR475M020RTA Details Description
Related parts for TACR475M020RTA
XFRMR LAMINATED 39VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS PRESS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf