Infineon Technologies IPU105N03L G
IPU105N03L G picture photo
Mfg. Part Number
IPU105N03L G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 35A IPAK
Datasheet Download
IPU105N03L G.pdf
Availability of IPU105N03L G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPU105N03L G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPU105N03L G
Internal Part NumberEIS-IPU105N03L G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1500pF @ 15V
Power - Max38W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Long Leads, IPak, TO-251AB
Supplier Device PackagePG-TO251-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPU105N03L G
Related LinksIPU105, IPU105N03L G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPU105N03L G Details Description
Related parts for IPU105N03L G
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V 1111 datasheet.pdf
THRU-BEAM NPN CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 50V AXIAL datasheet.pdf
AM8905-326 BALL BEARING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf