| Internal Part Number | EIS-IPW60R075CP | |
| Standard Package | 240 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 39A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 75 mOhm @ 26A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 1.7mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 116nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 4000pF @ 100V | |
| Power - Max | 313W | |