| Internal Part Number | EIS-IQG48025A120V-101-R | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | iQG | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Intermediate Bus Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 25A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 300W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | With Remote On/Off | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 8-DIP Module, 1/4 Brick | |
| Size / Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 94% | |
| Power (Watts) - Max | 300W | |