TDK-Lambda Americas, Inc. IQG48025A120V109R
IQG48025A120V109R picture photo
Mfg. Part Number
IQG48025A120V109R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
IQG48025A120V109R.pdf
Availability of IQG48025A120V109R
QUANTITY
IQG48025A120V109R Order Process
Ship out your order
Specifications of IQG48025A120V109R
Internal Part NumberEIS-IQG48025A120V109R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiQG
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 124°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IQG48025A120V109R
Related LinksIQG48025, IQG48025A120V109R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IQG48025A120V109R Details Description
Related parts for IQG48025A120V109R
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5.5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 22K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER TFT POWERFLAT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE 3MM datasheet.pdf