TDK-Lambda Americas, Inc. IQL48025A120V-001-R
IQL48025A120V-001-R picture photo
Mfg. Part Number
IQL48025A120V-001-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 25A PCB
Datasheet Download
IQL48025A120V-001-R.pdf
Availability of IQL48025A120V-001-R
QUANTITY
IQL48025A120V-001-R Order Process
Ship out your order
Specifications of IQL48025A120V-001-R
Internal Part NumberEIS-IQL48025A120V-001-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiQL
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 118°C
Efficiency94%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IQL48025A120V-001-R
Related LinksIQL48025A, IQL48025A120V-001-R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IQL48025A120V-001-R Details Description
Related parts for IQL48025A120V-001-R
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
AM60094E605 EPROM MEMORY UNIT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC datasheet.pdf
PF 256M-BIT 4KB UNIFORM SECTOR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 SLVR datasheet.pdf
CTV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf