TDK-Lambda Americas, Inc. IQL48025A120V0B9R
IQL48025A120V0B9R picture photo
Mfg. Part Number
IQL48025A120V0B9R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
IQL48025A120V0B9R.pdf
Availability of IQL48025A120V0B9R
QUANTITY
IQL48025A120V0B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of IQL48025A120V0B9R
Internal Part NumberEIS-IQL48025A120V0B9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesiQL
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.52" H (57.9mm x 36.8mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 118°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IQL48025A120V0B9R
Related LinksIQL48025, IQL48025A120V0B9R Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
IQL48025A120V0B9R Details Description
Related parts for IQL48025A120V0B9R
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 1.044 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC64B/AE64M/AKC64B datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP370G datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf