Vishay/Siliconix IRF2807ZSTRR
IRF2807ZSTRR picture photo
Mfg. Part Number
IRF2807ZSTRR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK
Datasheet Download
IRF2807ZSTRR.pdf
Availability of IRF2807ZSTRR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRF2807ZSTRR Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF2807ZSTRR
Internal Part NumberEIS-IRF2807ZSTRR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.4 mOhm @ 53A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3270pF @ 25V
Power - Max170W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF2807ZSTRR
Related LinksIRF280, IRF2807ZSTRR Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRF2807ZSTRR Details Description
Related parts for IRF2807ZSTRR
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .450" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 11A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN D-SUB 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf