| Internal Part Number | EIS-IRF2903ZPBF | |
| Product Training Modules | High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers) Discrete Power MOSFETs 40V and Below | |
| PCN Assembly/Origin | Backend Wafer Transfer 23/Oct/2013 Warehouse Transfer 29/Jul/2015 | |
| PCN Packaging | Package Drawing Update 19/Aug/2015 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 75A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.4 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 150µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 240nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6320pF @ 25V | |
| Power - Max | 290W | |