| Internal Part Number | EIS-IRF2903ZSTRRP | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Discrete Power MOSFETs 40V and Below | |
| Standard Package | 800 | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 75A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.4 mOhm @ 75A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 150µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 240nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6320pF @ 25V | |
| Power - Max | 290W | |