Vishay/Siliconix IRF740ASTRL
IRF740ASTRL picture photo
Mfg. Part Number
IRF740ASTRL
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK
Datasheet Download
IRF740ASTRL.pdf
Availability of IRF740ASTRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRF740ASTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF740ASTRL
Internal Part NumberEIS-IRF740ASTRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1030pF @ 25V
Power - Max3.1W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF740ASTRL
Related LinksIRF74, IRF740ASTRL Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRF740ASTRL Details Description
Related parts for IRF740ASTRL
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 740MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 490000UF 35V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.64A 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SUPERGRIP HEATSINK 21X21X12.5MM datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
4,7UF 63V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf