Vishay/Siliconix IRFB9N60A
IRFB9N60A picture photo
Mfg. Part Number
IRFB9N60A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-220AB
Datasheet Download
IRFB9N60A.pdf
Availability of IRFB9N60A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFB9N60A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFB9N60A
Internal Part NumberEIS-IRFB9N60A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSIL-018-2015-Rev-0 20/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs750 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs49nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1400pF @ 25V
Power - Max170W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFB9N60A
Related LinksIRFB, IRFB9N60A Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFB9N60A Details Description
Related parts for IRFB9N60A
RELAY OPTO AC/DC 60V 2.0A 4-DIP datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO202 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FOR SDIP42 datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A LEVER datasheet.pdf
INSERT DB9 RCPT COUPLER datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf