Vishay/Siliconix IRFIB7N50LPBF
IRFIB7N50LPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFIB7N50LPBF
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 6.8A TO220FP
Datasheet Download
IRFIB7N50LPBF.pdf
Availability of IRFIB7N50LPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFIB7N50LPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFIB7N50LPBF
Internal Part NumberEIS-IRFIB7N50LPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 4.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2220pF @ 25V
Power - Max46W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFIB7N50LPBF
Related LinksIRFIB7, IRFIB7N50LPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFIB7N50LPBF Details Description
Related parts for IRFIB7N50LPBF
RES SMD 1.43KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 30A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 99POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PROG ENCODER 200 PPR datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
47UF 16V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf