International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFL024NPBF
IRFL024NPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFL024NPBF
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 2.8A SOT223
Datasheet Download
IRFL024NPBF.pdf
Availability of IRFL024NPBF
QUANTITY
IRFL024NPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFL024NPBF
Internal Part NumberEIS-IRFL024NPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationSOT-223 FET Wire 04/Jul/2013
SOT-223 Cu Wire 08/Oct/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package80
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.8A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs18.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 25V
Power - Max1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFL024NPBF
IRFL024NPBF Details Description
Related parts for IRFL024NPBF
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 12DIP T/H datasheet.pdf
IC DUAL RS-232 PORT 48-SSOP datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.005 OHM .25% 2W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FL MGUARD LIC OPC INSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf