Vishay/Siliconix IRFP150PBF
IRFP150PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFP150PBF
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 41A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP150PBF.pdf
Availability of IRFP150PBF
QUANTITY
IRFP150PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP150PBF
Internal Part NumberEIS-IRFP150PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C41A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs140nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 25V
Power - Max230W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP150PBF
Related LinksIRFP1, IRFP150PBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP150PBF Details Description
Related parts for IRFP150PBF
RES SMD 24 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
FAN BLOWER 51.3X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf