| Internal Part Number | EIS-IRFP9140N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | IRFP9140N Saber Model IRFP9140N Spice Model | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 25 | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Bulk | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 23A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 117 mOhm @ 13A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 97nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1300pF @ 25V | |
| Power - Max | 140W | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | TO-247AC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IRFP9140N | |
 | 179-037-612-571 | D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |