International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFR5505CTRLPBF
IRFR5505CTRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFR5505CTRLPBF
Brief Description
MOSFET P-CH 55V 18A DPAK
Datasheet Download
IRFR5505CTRLPBF.pdf
Availability of IRFR5505CTRLPBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFR5505CTRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFR5505CTRLPBF
Internal Part NumberEIS-IRFR5505CTRLPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs110 mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs32nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds650pF @ 25V
Power - Max57W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFR5505CTRLPBF
IRFR5505CTRLPBF Details Description
Related parts for IRFR5505CTRLPBF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm Series 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO-220FM datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 8W 24V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CABLE M12 IP69K CABLE 4P 15M HT datasheet.pdf
Connector Socket 147 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf