Fairchild Semiconductor IRFS350A
IRFS350A picture photo
Mfg. Part Number
IRFS350A
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 11.5A TO-3PF
Datasheet Download
IRFS350A.pdf
Availability of IRFS350A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFS350A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFS350A
Internal Part NumberEIS-IRFS350A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 5.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs131nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2780pF @ 25V
Power - Max92W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFS350A
Related LinksIRFS, IRFS350A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
IRFS350A Details Description
Related parts for IRFS350A
SENSORS MAGNETIC FIELD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight SOT-23-6 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X5R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf