International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFS38N20DTRLP
IRFS38N20DTRLP picture photo
Mfg. Part Number
IRFS38N20DTRLP
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 43A D2PAK
Datasheet Download
IRFS38N20DTRLP.pdf
Availability of IRFS38N20DTRLP
QUANTITY
IRFS38N20DTRLP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFS38N20DTRLP
Internal Part NumberEIS-IRFS38N20DTRLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRFB38N20DPBF Saber Model
IRFB38N20DPBF Spice Model
PCN Design/SpecificationCopper Plating Update 31/Aug/2015
PCN Assembly/OriginD2Pak Additional Assembly Site 13/Dec/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs54 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs91nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2900pF @ 25V
Power - Max3.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFS38N20DTRLP
IRFS38N20DTRLP Details Description
Related parts for IRFS38N20DTRLP
IC 12-BIT 4+4+4 PORT D/A 28SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 6POS VERT 15AU datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MINITEK UNSHRD HDR VERT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf