International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFSL4227PBF
IRFSL4227PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRFSL4227PBF
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 62A TO-262
Datasheet Download
IRFSL4227PBF.pdf
Availability of IRFSL4227PBF
QUANTITY
IRFSL4227PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFSL4227PBF
Internal Part NumberEIS-IRFSL4227PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationCopper Plating Update 31/Aug/2015
PCN Assembly/OriginTO-262 FET 04/Jul/2013
Mosfet Backend Wafer Processing 23/Oct/2013
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C62A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs26 mOhm @ 46A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4600pF @ 25V
Power - Max330W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFSL4227PBF
IRFSL4227PBF Details Description
Related parts for IRFSL4227PBF
IC VOLT DET 2.63V LOW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 220 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf