International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4BC30KDSTRRP
IRG4BC30KDSTRRP picture photo
Mfg. Part Number
IRG4BC30KDSTRRP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 28A 100W D2PAK
Datasheet Download
IRG4BC30KDSTRRP.pdf
Availability of IRG4BC30KDSTRRP
QUANTITY
IRG4BC30KDSTRRP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4BC30KDSTRRP
Internal Part NumberEIS-IRG4BC30KDSTRRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationIGBT D2Pak Mold Compound 16/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Diode Supplier 01/Apr/2014
Alternate Diode Supplier Retraction 04/Apr/2014
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)28A
Current - Collector Pulsed (Icm)56A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 16A
Power - Max100W
Switching Energy600µJ (on), 580µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge67nC
Td (on/off) @ 25°C60ns/160ns
Test Condition480V, 16A, 23 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)42ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4BC30KDSTRRP
IRG4BC30KDSTRRP Details Description
Related parts for IRG4BC30KDSTRRP
CONN HEADER .100 SNGL STR 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PHOTO DETECTOR RECEIVER datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OUTPUT CTRL 4+1 PHASE 48MLPQ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MDSM 9 F CRIMP PUSH PULL datasheet.pdf