International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4PC40UPBF
IRG4PC40UPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRG4PC40UPBF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 160W TO247AC
Datasheet Download
IRG4PC40UPBF.pdf
Availability of IRG4PC40UPBF
QUANTITY
IRG4PC40UPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4PC40UPBF
Internal Part NumberEIS-IRG4PC40UPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRG4PC40U Saber Model
IRG4PC40U Spice Model
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 20A
Power - Max160W
Switching Energy320µJ (on), 350µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C34ns/110ns
Test Condition480V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4PC40UPBF
IRG4PC40UPBF Details Description
Related parts for IRG4PC40UPBF
IC OTP 512KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH LOSIDE PWR N-CH TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 16.4KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 11.81"L X 9.06"W datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 30POS datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 25' NM MUHFM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf