International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4PH50SPBF
IRG4PH50SPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRG4PH50SPBF
Brief Description
IGBT 1200V 57A 200W TO247AC
Datasheet Download
IRG4PH50SPBF.pdf
Availability of IRG4PH50SPBF
QUANTITY
IRG4PH50SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4PH50SPBF
Internal Part NumberEIS-IRG4PH50SPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRG4PH50SPBF Saber Model
IRG4PH50SPBF Spice Model
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)57A
Current - Collector Pulsed (Icm)114A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 33A
Power - Max200W
Switching Energy1.8mJ (on), 19.6mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge167nC
Td (on/off) @ 25°C32ns/845ns
Test Condition960V, 33A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4PH50SPBF
IRG4PH50SPBF Details Description
Related parts for IRG4PH50SPBF
IC FPGA 488 I/O 672FBGA datasheet.pdf
FUSE 4.0A 125V ALARM IND BRN/WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
5 SIL MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
500 TB SPR CLA W/L 35D datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf