International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4RC20F
IRG4RC20F picture photo
Mfg. Part Number
IRG4RC20F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 22A 66W DPAK
Datasheet Download
IRG4RC20F.pdf
Availability of IRG4RC20F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRG4RC20F Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4RC20F
Internal Part NumberEIS-IRG4RC20F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)22A
Current - Collector Pulsed (Icm)44A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 12A
Power - Max66W
Switching Energy190µJ (on), 920µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge27nC
Td (on/off) @ 25°C26ns/194ns
Test Condition480V, 12A, 50 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4RC20F
IRG4RC20F Details Description
Related parts for IRG4RC20F
IC ADC 500NS S/H 2.5V REF 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO218AB datasheet.pdf
RELAY IMPULSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS 0.4MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf