International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG5K50HF12A
IRG5K50HF12A picture photo
Mfg. Part Number
IRG5K50HF12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 1200V 150A POWIR 34
Datasheet Download
IRG5K50HF12A.pdf
Availability of IRG5K50HF12A
QUANTITY
IRG5K50HF12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG5K50HF12A
Internal Part NumberEIS-IRG5K50HF12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)100A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce6.2nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOWIR® 34 Module
Supplier Device PackagePOWIR® 34
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG5K50HF12A
IRG5K50HF12A Details Description
Related parts for IRG5K50HF12A
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 500MM X 1250M datasheet.pdf
D4N-8A2GR datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf