Vishay/Dale RNC60H1722BSRSL
RNC60H1722BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1722BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1722BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1722BSRSL
QUANTITY
RNC60H1722BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1722BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1722BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1722BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1722BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1722BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1722BSRSL
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION PLUG 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf