International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG5U50HF12A
IRG5U50HF12A picture photo
Mfg. Part Number
IRG5U50HF12A
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT 1200V 50A POWIR 34
Datasheet Download
IRG5U50HF12A.pdf
Availability of IRG5U50HF12A
QUANTITY
IRG5U50HF12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG5U50HF12A
Internal Part NumberEIS-IRG5U50HF12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT Type-
ConfigurationHalf Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)85A
Power - Max390W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.5V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce5.7nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOWIR® 34 Module
Supplier Device PackagePOWIR® 34
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG5U50HF12A
IRG5U50HF12A Details Description
Related parts for IRG5U50HF12A
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
5811405 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 8.76MM datasheet.pdf