International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRGP30B120KD-EP
IRGP30B120KD-EP picture photo
Mfg. Part Number
IRGP30B120KD-EP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD
Datasheet Download
IRGP30B120KD-EP.pdf
Availability of IRGP30B120KD-EP
QUANTITY
IRGP30B120KD-EP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRGP30B120KD-EP
Internal Part NumberEIS-IRGP30B120KD-EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRGP30B120KD-EP Saber Model
IRGP30B120KD-EP Spice Model
PCN Assembly/OriginTin Electro-Plating Metal 04/Jan/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4V @ 15V, 60A
Power - Max300W
Switching Energy1.07mJ (on), 1.49mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge169nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition600V, 25A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRGP30B120KD-EP
IRGP30B120KD-EP Details Description
Related parts for IRGP30B120KD-EP
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 90POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM YELLOW datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 3.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 210MA 7.8 OHM datasheet.pdf