NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. LD6806TD/14P,125
LD6806TD/14P,125 picture photo
Mfg. Part Number
LD6806TD/14P,125
Brief Description
IC REG LDO 1.4V 0.2A 5TSOP
Datasheet Download
LD6806TD/14P,125.pdf
Availability of LD6806TD/14P,125
QUANTITY
LD6806TD/14P,125 Order Process
Ship out your order
Specifications of LD6806TD/14P,125
Internal Part NumberEIS-LD6806TD/14P,125
Multiple Devices 25/Dec/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.4V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.08V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD6806TD/14P,125
LD6806TD/14P,125 Details Description
Related parts for LD6806TD/14P,125
CONN HEADER .100 SINGL R/A 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 81.92MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
TAPE R/V8 3/4 X 36 datasheet.pdf
17W2 F PC TAIL 20A M3/CLIP datasheet.pdf