International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRGS10B60KDTRLP
IRGS10B60KDTRLP picture photo
Mfg. Part Number
IRGS10B60KDTRLP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 22A 156W D2PAK
Datasheet Download
IRGS10B60KDTRLP.pdf
Availability of IRGS10B60KDTRLP
QUANTITY
IRGS10B60KDTRLP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRGS10B60KDTRLP
Internal Part NumberEIS-IRGS10B60KDTRLP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationIGBT D2Pak Mold Compound 16/Sep/2013
PCN Assembly/OriginAlternate Diode Supplier 01/Apr/2014
Alternate Diode Supplier Retraction 04/Apr/2014
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)22A
Current - Collector Pulsed (Icm)44A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 10A
Power - Max156W
Switching Energy140µJ (on), 250µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge38nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/230ns
Test Condition400V, 10A, 47 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRGS10B60KDTRLP
IRGS10B60KDTRLP Details Description
Related parts for IRGS10B60KDTRLP
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLF datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MICRO 21POS PIN 18" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 9/16" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 25MA 20V datasheet.pdf