Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKD91/16A
IRKD91/16A picture photo
Mfg. Part Number
IRKD91/16A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 100A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKD91/16A.pdf
Availability of IRKD91/16A
QUANTITY
IRKD91/16A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKD91/16A
Internal Part NumberEIS-IRKD91/16A
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKD91/16A
Related LinksIRKD9, IRKD91/16A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKD91/16A Details Description
Related parts for IRKD91/16A
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN INSPECT ADAPT FOR RF CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 39K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf