Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKJ56/16A
IRKJ56/16A picture photo
Mfg. Part Number
IRKJ56/16A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 60A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKJ56/16A.pdf
Availability of IRKJ56/16A
QUANTITY
IRKJ56/16A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKJ56/16A
Internal Part NumberEIS-IRKJ56/16A
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKJ56/16A
Related LinksIRKJ5, IRKJ56/16A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKJ56/16A Details Description
Related parts for IRKJ56/16A
RES ARRAY 4 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf