Vishay/Sprague TR3E475K050C0300
TR3E475K050C0300 picture photo
Mfg. Part Number
TR3E475K050C0300
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
TR3E475K050C0300.pdf
Availability of TR3E475K050C0300
QUANTITY
TR3E475K050C0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of TR3E475K050C0300
Internal Part NumberEIS-TR3E475K050C0300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.170" (4.32mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TR3E475K050C0300
Related LinksTR3E475K, TR3E475K050C0300 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TR3E475K050C0300 Details Description
Related parts for TR3E475K050C0300
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC RF TXRX LP SUB-IGHZ 20-QFN datasheet.pdf
IC TIME CODE RCVR/GEN 44-PLCC datasheet.pdf
OSC VCXO 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf