Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKJ71/16A
IRKJ71/16A picture photo
Mfg. Part Number
IRKJ71/16A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 80A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKJ71/16A.pdf
Availability of IRKJ71/16A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRKJ71/16A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKJ71/16A
Internal Part NumberEIS-IRKJ71/16A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)80A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKJ71/16A
Related LinksIRKJ7, IRKJ71/16A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKJ71/16A Details Description
Related parts for IRKJ71/16A
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
MOD FRAME 1PORT BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 76MA 13 OHM TH datasheet.pdf