Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKT105/08A
IRKT105/08A picture photo
Mfg. Part Number
IRKT105/08A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL HISCR 800V 105A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKT105/08A.pdf
Availability of IRKT105/08A
QUANTITY
IRKT105/08A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKT105/08A
Internal Part NumberEIS-IRKT105/08A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)235A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKT105/08A
Related LinksIRKT1, IRKT105/08A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKT105/08A Details Description
Related parts for IRKT105/08A
LED YELLOW CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 85MA 15 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12-VSOJ datasheet.pdf
5 V, Rail-to-Rail, High-Output Current, xDSL Line Drive Amplifier IC datasheet.pdf