Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKT92/12A
IRKT92/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKT92/12A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR DBL 2SCR 1200V 90A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKT92/12A.pdf
Availability of IRKT92/12A
QUANTITY
IRKT92/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKT92/12A
Internal Part NumberEIS-IRKT92/12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)95A
Current - On State (It (RMS)) (Max)210A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)250mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKT92/12A
Related LinksIRKT9, IRKT92/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKT92/12A Details Description
Related parts for IRKT92/12A
28P SSOP HEADER TRANSITION datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 30MA RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SHORT CIRCUIT PLUG 2POS BLACK datasheet.pdf
NON SILICONE THERMAL GREASE 1KG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T PCB NONSHORT datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf