Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKU105/12A
IRKU105/12A picture photo
Mfg. Part Number
IRKU105/12A
Brief Description
SCR CC 2SCR 1200V 105A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKU105/12A.pdf
Availability of IRKU105/12A
QUANTITY
IRKU105/12A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKU105/12A
Internal Part NumberEIS-IRKU105/12A
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)105A
Current - On State (It (RMS)) (Max)165A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1785A, 1870A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKU105/12A
Related LinksIRKU1, IRKU105/12A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKU105/12A Details Description
Related parts for IRKU105/12A
IC DAS 12BIT 4CH 5V 28-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 8PORT ETHERNET 208-HQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V15A 6 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf