Vishay/Dale RN55E3243FRSL
RN55E3243FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3243FRSL
Brief Description
RES 324K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3243FRSL.pdf
Availability of RN55E3243FRSL
QUANTITY
RN55E3243FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3243FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3243FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3243FRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3243FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3243FRSL Details Description
Related parts for RN55E3243FRSL
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CBL 8POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf