International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRL60B216
IRL60B216 picture photo
Mfg. Part Number
IRL60B216
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 195A
Datasheet Download
IRL60B216.pdf
Availability of IRL60B216
QUANTITY
IRL60B216 Order Process
Ship out your order
Specifications of IRL60B216
Internal Part NumberEIS-IRL60B216
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®, StrongIRFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C195A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.9 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs258nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds15570pF @ 25V
Power - Max375W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRL60B216
IRL60B216 Details Description
Related parts for IRL60B216
KIT WUSB LP KEYBRD/MOUSE REF DES datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf