International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRLR024Z
IRLR024Z picture photo
Mfg. Part Number
IRLR024Z
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 16A DPAK
Datasheet Download
IRLR024Z.pdf
Availability of IRLR024Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRLR024Z Order Process
Ship out your order
Specifications of IRLR024Z
Internal Part NumberEIS-IRLR024Z
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesIRLR024Z Saber Model
IRLR024Z Spice Model
PCN Obsolescence/ EOLHiRel EOL 28/Jun/2015
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs58 mOhm @ 9.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9.9nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds380pF @ 25V
Power - Max35W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRLR024Z
IRLR024Z Details Description
Related parts for IRLR024Z
IC TXRX OPTICAL MANAGEMENT 24MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.3A 360 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 24K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT M27 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf