| Internal Part Number | EIS-IRLR7807ZTR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Discrete Power MOSFETs 40V and Below | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Series | HEXFET® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 43A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.8 mOhm @ 15A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.25V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 780pF @ 15V | |
| Power - Max | 40W | |