International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRS2004PBF
IRS2004PBF picture photo
Mfg. Part Number
IRS2004PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-DIP
Datasheet Download
IRS2004PBF.pdf
Availability of IRS2004PBF
QUANTITY
IRS2004PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRS2004PBF
Internal Part NumberEIS-IRS2004PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Design/SpecificationCEL8240 Mold Compound 24/Mar/2014
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 20/Jul/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time680ns
Current - Peak290mA
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)200V
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRS2004PBF
IRS2004PBF Details Description
Related parts for IRS2004PBF
CONN FORK INSUL 12-10 AWG #6 datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049W/X 6" datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 125V 7A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES 11.5384K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 6A datasheet.pdf
42MM WTB HTEMP RA HDR WOFLG datasheet.pdf
CAP 2700 UF 20% 25 V datasheet.pdf