International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRS2004STRPBF
IRS2004STRPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRS2004STRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC
Datasheet Download
IRS2004STRPBF.pdf
Availability of IRS2004STRPBF
QUANTITY
IRS2004STRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRS2004STRPBF
Internal Part NumberEIS-IRS2004STRPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Assembly/OriginAdditional Test Site 07/Jan/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time680ns
Current - Peak290mA
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)200V
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRS2004STRPBF
IRS2004STRPBF Details Description
Related parts for IRS2004STRPBF
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
MA-S2(DC ONLY) 1NC+1NO, 3M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER CDMA EV-DO WR21 datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf