International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRS25091SPBF
IRS25091SPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRS25091SPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC MOSFET DRIVER
Datasheet Download
IRS25091SPBF.pdf
Availability of IRS25091SPBF
QUANTITY
IRS25091SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRS25091SPBF
Internal Part NumberEIS-IRS25091SPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Assembly/OriginAdditional Test Site 07/Jan/2015
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time530ns
Current - Peak120mA, 250mA
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)600V
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRS25091SPBF
IRS25091SPBF Details Description
Related parts for IRS25091SPBF
TIE WING PUSH MOUNT MIN NAT 4.3" datasheet.pdf
IC COUNTER RIP BIN 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ TO3 datasheet.pdf
HEATSHRINK END CAP 5.7MM BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
BLADE, STRIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 65W datasheet.pdf