International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRS25091SPBF
IRS25091SPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRS25091SPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Gate Drivers
Brief Description
IC MOSFET DRIVER
Datasheet Download
IRS25091SPBF.pdf
Availability of IRS25091SPBF
QUANTITY
IRS25091SPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRS25091SPBF
Internal Part NumberEIS-IRS25091SPBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
PCN Assembly/OriginAdditional Test Site 07/Jan/2015
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
ConfigurationHalf Bridge
Input TypeNon-Inverting
Delay Time530ns
Current - Peak120mA, 250mA
Number of Configurations1
Number of Outputs2
High Side Voltage - Max (Bootstrap)600V
Voltage - Supply10 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRS25091SPBF
IRS25091SPBF Details Description
Related parts for IRS25091SPBF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 15NS 68-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS LT GRAY datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUS BAR FOR MEGA HOLDER 5 POS datasheet.pdf
FERRITE CORE U 5.7UH N97 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf