International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1015-33CMTR
IRU1015-33CMTR picture photo
Mfg. Part Number
IRU1015-33CMTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263
Datasheet Download
IRU1015-33CMTR.pdf
Availability of IRU1015-33CMTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRU1015-33CMTR Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1015-33CMTR
Internal Part NumberEIS-IRU1015-33CMTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1015-33CMTR
IRU1015-33CMTR Details Description
Related parts for IRU1015-33CMTR
MODULE POWER ENTRY FLANGE 6A datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC RESET GEN 2.93V VTH SC70 datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 40X40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.42A 37.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
38 KHZ SMD SIDE-VIEW datasheet.pdf