International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1015-33CP
IRU1015-33CP picture photo
Mfg. Part Number
IRU1015-33CP
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 2-UTHINPAK
Datasheet Download
IRU1015-33CP.pdf
Availability of IRU1015-33CP
QUANTITY
IRU1015-33CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1015-33CP
Internal Part NumberEIS-IRU1015-33CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-Ultra Thin-Pak
Supplier Device Package2-Ultra Thin-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1015-33CP
IRU1015-33CP Details Description
Related parts for IRU1015-33CP
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 20POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf