International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1206-25CY
IRU1206-25CY picture photo
Mfg. Part Number
IRU1206-25CY
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223
Datasheet Download
IRU1206-25CY.pdf
Availability of IRU1206-25CY
QUANTITY
IRU1206-25CY Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1206-25CY
Internal Part NumberEIS-IRU1206-25CY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1206-25CY
IRU1206-25CY Details Description
Related parts for IRU1206-25CY
KEYPAD 16 KEY BLK REAR PNL MNT datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
AC CORD UK C7 8AWG 6' BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ARRAY 1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf