International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1206-33CY
IRU1206-33CY picture photo
Mfg. Part Number
IRU1206-33CY
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223
Datasheet Download
IRU1206-33CY.pdf
Availability of IRU1206-33CY
QUANTITY
IRU1206-33CY Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1206-33CY
Internal Part NumberEIS-IRU1206-33CY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1206-33CY
IRU1206-33CY Details Description
Related parts for IRU1206-33CY
RECTIFIER BRIDGE 100V 15A MB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT SCREW MNT 5/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf